Budowa Kościoła

Budowa Kościoła

 

Niedługo po decyzji o budowie kościoła rozpoczęły się bardzo intensywne prace na wyznaczonym terenie. Jeszcze przed dokumentem zatwierdzającym utworzenie nowej parafii, który datowany jest na 6 grudnia 1980 roku, zakończono prace ziemne i mury zaczęły się piąć ku górze. Zaangażowanie ludzi z każdego odcinku parafii było ogromne. Poświęcony czas w dzień i w nocy, ciężka praca oraz wykorzystane własne zdolności i narzędzia pracy przynosiły niesamowite efekty każdego dnia. Motorem napędzającym działanie był ks. Leon Sądowicz, proboszcz parafii. To on załatwiał ciężko dostępne materiały budowlane. Wszystkie te prace były możliwe dzięki wielkiej ofiarności parafian a także ofiarom uzyskiwanym przez księdza proboszcza.

 

Prace posuwały się w ogromnym tempie tak że już Tridum Paschalne i święta Wielkanocne 1981 roku parafianie przeżywali w nowo budowanym kościele, czemu towarzyszyło wiele wzruszenia i radości. Z każdym miesiącem budowa przechodziła na kolejne etapy: prace kamieniarskie, murarskie, ciesielskie. Oprócz strony materialnej rosła w siłę duchową cała wspólnota i jej wymiary duszpasterskie. Pośród trwających prac odbywały się poszczególne uroczystości roku liturgicznego: Boże Ciało, I odpust parafialny, I pasterka w nowym kościele i zakończenie Starego Roku.

Od początku 1982 roku kontynuowane są prace przy sklepieniach i pokryciu dachowym, które już na przełomie maja i czerwca były na ukończeniu. Wraz z budową kościoła jednocześnie prowadzono intensywne prace przy budynku plebanii i nowo powstającym cmentarzu.